jak przygotować dziecko do przedszkola

INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH NA ROK 2021/2022

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

1. Pozytywne myślenie o placówce, informowanie dziecka o tym , że w przedszkolu będzie spędzać czas w towarzystwie innych dzieci bez rodziców. Przed pójściem o przedszkola warto przekazać dziecku jak najwięcej informacji, żeby potem nie czuło się tak nieswojo w nowym miejscu,, zwłaszcza kiedy nie będzie już obok niego mamusi. Nie zaszkodzi jeszcze opowiedzieć o tym jak mama z tatą wspominają przedszkole.

2. Dziecko powinno bez pośpiechu rozpocząć swój dzień. Dobrze jest wstawać w miarę wcześnie ,żeby nie śpieszyć się za bardzo. Dziecko powinno bez pośpiechu rozpocząć swój dzień. Trzeba pamiętać , że maluszki robią wszystko dużo wolniej niż dorośli. Poganianie malca powoduje, że jest jeszcze bardziej zestresowane i może gorzej znieść rozstanie z mamą .

3. Przez pierwszy miesiąc odbieramy wcześniej dziecko z przedszkola. Można przez jakiś czas wcześniej odbierać maleństwo do domu i stopniowo przedłużać jego pobyt. W końcu kiedyś będzie się musiało przyzwyczaić do nowego miejsca.

4. Dotrzymujemy słowa. Ważne jest , żeby dotrzymywać słowa. Jeśli mama obieca dziecku , to powinna się tego trzymać. Debiutujący przedszkolak powinien być pewny, że może polegać na swoich rodzicach. W ten sposób zapewnia się mu poczucie bezpieczeństwa.

5. Okazywanie spokoju, poczucia bezpieczeństwa podczas rozstania. Rozstanie z dzieckiem nie jest łatwe zarówno dla rodziców jak i samego malca. Trzeba jednak zachować ,,zimną krew” i nie pozwolić sobie na to , żeby wspólnie z dzieckiem roztkliwiać się . Owszem dziecku należą się słowa otuchy, ale nie można pokazać , że to ciężkie przeżycie nie tylko dla niego. Część dzieci histeryzuje tylko przez chwilę, a kiedy mama czy tata będą już poza zasięgiem wzroku, nagle uspokajają się i zachowują się jakby nigdy nic.

6.Stanowcze rozstanie.Dziecko nie może zobaczyć, że jego rodzice są przejęci, a nawet panikują. Da mu to podstawy do tego, żeby myśleć, że przedszkole to coś strasznego, skoro nawet rodzice są przejęci. Trzeba mówić stanowczo. Można uspakajać dziecko, ale nie za długo. Wystarczy powiedzieć parę słów otuchy. Jeśli to nie pomaga, to nie pozostaje nic innego jak z bólem serca wyjść z przedszkola i liczyć na to, że dziecko się uspokoi. Warto w tej sytuacji odrobinę zaufać paniom z przedszkolankom. W końcu mają one już doświadczenie z płaczącymi dziećmi. Są też odpowiednio wykwalifikowane i wiedzą jak uspokoić beksę.

7. Danie dziecku do przedszkola np. zabawkę z domu. Dajemy pociesze jakąś rzecz, która będzie się kojarzyła z domem( maskotka z którą zasypia).

8. Wygodne ubranie dziecka. Warto ubierać pociechę tak, żeby nie miała ona większych problemów np. z zdjęciem spodenek w toalecie. Dobrze jest więc przynajmniej na początku założyć dziecku spodenki z gumką. Jeżeli zwłaszcza na początku dziecku zdarzy się przykra niespodzianka np. dziecko posiusia się , to potem będzie czuło jeszcze większą niechęć do przedszkola. Pakujemy maleństwu dodatkowe ubranie do przebrania

9. Czytanie dzieciom książeczek

10. Zorganizowanie czasu na bycie z dzieckiem po odebraniu go z przedszkola.

11. Ujednolicenie rytmu dnia w domu i przedszkolu